Informacje, Psychologia, Zdrowie

Lęk przed ciążą, który odbiera ochotę na seks

Lęk przed ciążą, który odbiera ochotę na seks

Dotyczy kobiet i mężczyzn, prowadzi do spadku libido, a nawet zaburzeń erekcji i problemu z osiągnieciem orgazmu – lęk przed niechcianą ciążą bardzo silnie wpływa na psychikę. Czasem odpowiednia antykoncepcja i zaufanie do partnera nie wystarczą – konieczna jest psychoterapia.

Ludzie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – unikają seksu z najróżniejszych powodów. Obawa przed porażką, zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, brak akceptacji własnego ciała, problem z osiągnięcie orgazmu, niskie poczucie własnej wartości, odebrane wychowanie – to tylko niektóre z czynników, które pozbawiają radości ze zbliżeń. Innym bardzo częstym powodem unikania seksu jest lęk przed niechcianą ciążą – pomimo dostępności środków antykoncepcyjnych wciąż powszechny wśród ludzi w każdym wieku.

Strach a problemy z erekcją

Lęk przed zajściem w niechcianą ciążę wbrew pozorom jest objawem dojrzałości. Partnerzy, którzy nawet w chwilach uniesień mają w pamięci wizję konsekwencji swojego postępowania, mogą rezygnować z seksu, gdy np. nie mają w danym momencie możliwości skorzystania z żadnego zabezpieczenia. Lęk przed ciążą jest też powszechny wśród par wieloletnich, mających już dzieci. Jeśli z zasady nie korzystają oni z żadnego zabezpieczenia poza monitoringiem cyklu, mogą niechętnie dążyć do zbliżenia.

Obawa przed niechcianą ciążą to nie tylko czerwona lampka, która zapala się w chwilach namiętnych uniesień. To bariera, która może obniżać libido, a nawet całkowicie pozbawić mężczyznę lub kobietę ochoty na seks. U panów mogą pojawić się problemy z erekcją. To naturalna reakcja na uwolnienie do krwioobiegu tzw. hormonów strachu, m.in. adrenaliny. Mogą one powodować trudność z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, a także przedwczesny wytrysk. U pań może pojawić się m.in. mimowolne zaciskanie mięśni pochwy.

Radzenie sobie z lękiem

Jak pozbyć się lęku przed niechcianą ciążą? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Oczywiście w pierwszej kolejności należy pomyśleć o odpowiedniej antykoncepcji. Bardzo ważne jest też zaufanie do partnera. Świadomość, że w razie „wpadki” (nawet jeśli jest ona bardzo mało prawdopodobna) partner nie ulotni się, a partnerka nie będzie chciała rozwiązywać „problemu” na własną rękę, jest bardzo ważna w pokonywaniu lęków. Czasem wystarczy po prostu pogłębić swoją wiedzę na temat skuteczności metod antykoncepcyjnych.

Radzenie sobie z lękiem nie zawsze udaje się bez pomocy specjalisty. Seksuolog lub psycholog mogą zalecić psychoterapię – obecnie istnieje szereg metod, które pomagają walczyć ze strachem, zniwelować stres itp. Jednak nienajlepszym rozwiązaniem jest stosowanie w takim przypadku leków antydepresyjnych i przeciwlękowych – ich efektem ubocznym bywa bowiem obniżenie libido.

Leczenie lęków i zaburzeń

Warto też pamiętać, iż w przypadku zaburzeń erekcji czasem nie da się uniknąć farmakoterapii. W leczeniu impotencji stosuje się leki takie jak np. Kamagra. Zawierające sildenafil turkusowe tabletki stosuje się około 30 minut przed planowanym stosunkiem. Wspierają one napływ krwi do prącia, dzięki czemu radzą sobie z zaburzeniami erekcji niezależnie od ich przyczyny. Kamagra pomaga pokonać lęk przed seksem, a przy tym nie uzależnia i może być w każdej chwili odstawiona.