Informacje, Psychologia, Zdrowie

Wizyta u psychiatry – czego się spodziewać, jak się przygotować

Wizyta u psychiatry – czego się spodziewać, jak się przygotować

Zapisanie się do psychiatry wymaga odwagi – dla wielu z nas bowiem już samo przyznanie się do własnych problemów nie jest łatwe. Jednak wizyty takiej w żadnym wypadku nie należy się obawiać. Pierwsza konsultacja to przede wszystkim rozmowa. Warto przygotować się na pytania, jakie może wtedy zadać psychiatra.

Wokół wizyt u psychiatry narosło w naszym społeczeństwie wiele mitów i legend, które niewiele mają wspólnego z prawdą. Specjalizacja ta kojarzona jest przede wszystkim z osobami ciężko chorymi, zachowującymi się irracjonalnie, agresywnie, „nienormalnymi”. Tymczasem psychiatra to taki sam lekarz jak kardiolog czy ortopeda, z tym że jego specjalizacją nie jest funkcjonowanie naszego ciała, lecz umysłu i emocji. Wizyty u psychiatry nie należy się obawiać. Przeciwnie – jeśli mamy problemy, trzeba się na nią jak najszybciej zdecydować, przynosi bowiem realną ulgę w cierpieniu.

Z czym do psychiatry

Psychiatra zajmuje się leczeniem poważnych zaburzeń, takich m.in.choroba dwubiegunowa, depresja, schizofrenia, bulimia, anoreksja czy bezsenność. Specjalista pomoże nam też w sytuacjach takich jak ból po stracie bliskiej osoby, lęk przed sytuacjami społecznymi, niemożność pogodzenia się z wydarzeniami z przeszłości, a nawet w chorobach psychosomatycznych, jakich jak bóle głowy czy zaburzenia erekcji.

Wizyta u psychiatry – jak przebiega

Pierwsze spotkanie z psychiatrą będzie polegało przede wszystkim na rozmowie. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, z jakimi problemami przyszedł pacjent, kiedy się one zaczęły i na jakie dziedziny życia wpływają – np. na łaknienie, sen, relacje z rodziną itp. Spektrum pytań zadanych przez psychiatrę może być jednak bardzo szeroki. Lekarz zapyta nie tylko o sam problem i nasze samopoczucie, ale też o relacje z bliskimi, życie zawodowe, dzieciństwo, dom rodzinny, czasy młodości i wydarzenia, które odegrały znaczącą rolę w naszym życiu.

Jak przygotować się do wizyty

Konsultacja u psychiatry nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak osoby, które czują wyjątkowo silny lęk przez takim spotkaniem, mogą wcześniej przemyśleć, co chcą powiedzieć, a nawet zapisać wszystko na kartce. Dzięki temu nie umknie im żaden szczegół, o którym chcieliby powiedzieć lekarzowi.

Psychiatra może zapytać o występowanie chorób psychicznych lub innych zaburzeń (np. uzależnień) w rodzinie. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista, np. gdy rodzice lub dziadkowie nie żyją bądź od wielu lat nie ma z nimi kontaktu. Jeśli to możliwe, warto zdobyć takie informacje. Dla psychiatry bardzo ważne są też informacje o naszym stanie zdrowia. Do zaburzeń emocjonalnych często przyczyniają się bowiem czynniki takie jak nadużywanie alkoholu, niedobory witamin, przebyte zatrucie tlenkiem węgla czy niektóre choroby.

Jak przebiega leczenie

Zanim psychiatra oceni, jaka terapia będzie najlepsza dla pacjenta, być może spotka się z nim jeszcze kilka razy, by dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć przyczyny obecnego stanu. Czasem zleca dodatkowe badania, np. morfologię krwi, RTG czaszki czy tomografię komputerową głowy. Czasem zleca wykonanie dodatkowych testów psychologicznych. Dopiero po uzyskaniu pełnego obrazu sytuacji kieruje pacjenta np. na psychoterapię. W celu poprawy jakości życia może też od razu przepisać leki, jednak nie zawsze lekarze się na to decydują.